ART / Lithographs / Graphic art 15264375
nr 1526 4375
Gösta Kriland
(1917-1989), Sverige
6 blad, in a portfolio, "Imaginisterna", CO (Carl-Otto) Hultén, Gudrun Åhlberg-Kriland, Gösta Kriland (1917-1989), Sweden. Max Walter Svanberg och Anders Österlin. Signed, oramade lösa blad, sheet: 38, 5x28, 10ex Numrerad: E,
GRAPHIC ART, 6 blad, i mapp, "Imaginisterna", CO (Carl-Otto) Hultén, Gudrun Åhlberg-Kriland, Max Walter Svanberg och Anders Österlin. Signerade, oramade lösa blad, bladets mått: 38,5x28,10ex Numrerad: E
Gösta Kriland, Swedish painter, printmaker, bokillustratör and draughtsman born 1917 in Valbo, Gästrikland, dead 1989 in Stockholm.
1000
SEK 700
Monday Mars 6 2023
at 18:58:06
5/3 18:27:58
Gösta Kriland
Read more about Gösta Kriland